KAS TAS HUMUSAS IR SU KUO JIS VALGOMAS? + NAMINIO HUMUSO RECEPTAS

Nesivelsiu į ginčus apie tai, kurios šalies nacionalinis patiekalas yra humusas. Populiarus ir mėgstamas daugelyje šalių, humusas yra neatskiriama Artimųjų Rytų ir šiaurės Afrikos nacionalinių virtuvių dalis, bei vienas žinomiausių patiekalų pasaulyje.

Izraelyje žmonės taip pat yra pamišę dėl humuso. Štai vienas tyrimas parodė, kad net 70% izraeliečių turi humuso savo šaldytuvuose ir 93% valgo jį bent kartą per savaitę. Šalyje be galo populiarios humuso užkandinės, vadinamos humussiyah (lietuviškai turbūt būtų „humusinės”) kur lėkštę humuso galima sukirsti už 20-26 NIS (5-6,5 Eur).

Jeigu esate naujokas Izraelio ir apskritai Artimųjų Rytų virtuvėse (daugiau apie Izraelio virtuvę galite skaityti čia), išvydus lėkštę keistos košės jums gali kilti daugybė klausimų. Kas gi tas humusas, iš kur jis atsirado ir svarbiausia – kaip ir su kuo jį valgyti? Štai viskas, ką turėtumėte žinoti.

Kas gi tas humusas?

Humusas dažnai apibūdinamas kaip tiesiog avinžirnių užtepėlė. Arabų kalba „hummus“ reiškia avinžirnį, o patiekalą, kurį mes vadiname humusu, arabai iš tiesų vadina „hummus bi tahina“. Jau pats pavadinimas sufleruoja, jog pagrindiniai humuso ingredientai yra avinžirniai bei tahinis – sezamų sėklų pasta. Patiekalas gaminamas virtus avinžirnius sutrinant iki vientisos masės kartu su tahiniu, druska, kuminu, šlakeliu alyvuogių aliejaus ir citrinų sulčių.

Šiek tiek istorijos

Sunku tiksliai pasakyti, kur ir kada buvo pradėtas gaminti humusas, tačiau jis laikomas vienu seniausių pasaulio patiekalų, o avinžirniai Artimuosiuose Rytuose auginami jau tūkstančius metų. Bent jau receptų knygose humusas atsirado apie XIII a.: seniausias panašaus patiekalo receptas buvo rastas Kaire. Šiandien humusą savo nacionaliniu patiekalu laiko ne tik Egiptas, bet ir Libanas, Jordanija, Sirija, Izraelis, Palestina, Turkija, Graikija…

Kaip ir su kuo valgomas humusas?

Izraelyje yra žinomi 3 humuso valgymo būdai: humusas kaip pagrindinis patiekalas, kaip vienas iš užkandžių arba kaip pagardas prie kitų patiekalų.

1) Dažniausiai humusas valgomas kaip pagrindinis patiekalas. Užsisakius humuso vienoje iš specializuotų užkandinių, jis bus patiektas lėkštėje kartu su pita (tai toks duonos paplotėlis su kišenėle). Atsiplėšus gabalą pitos, ja kabinate humusą ir dedate į burną (taip, taip, tiesiog rankomis). Jeigu pitos pritrūksta, paprašote dar, ir valgote tol, kol lėkštė liks švarutėlė (su pita labai patogu „išvalyti“ humuso likučius).

Žinoma, lietuviškose parduotuvėse rasti pitos ne visada pavyksta. Tad jeigu humusą gaminate namuose, jį galima valgyti ir su kitokia duona.

Rekomendacijos. Visame Izraelyje rasite puikių „humusinių”. Tel Avive (Jafoje) verta užsukti į „Hummus Abu Hassan” (Ha-Dolfin g. 1); Jeruzalėje – „Lina Restaurant” (Al Khanka gatvė, krikščionių kvartalas).

https://www.instagram.com/p/Bsx3gHSFZvp/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

2) Antras būdas yra valgyti humusą kaip vieną iš užkandžių. Tradiciniame izraelietiškame/Artimųjų Rytų virtuvės restorane dažnai vienu metu patiekiami keli skirtingi, paprastai šalti, užkandžiai: humusas, falafeliai, alyvuogės, kepti kalafijorai, baklažanas, įvairios salotos, duona. Toks užkandžių rinkinys vadinamas meze, o kiekvienas valgytojas gali visko ragauti pagal savo skonį.

Rekomendacija. Puikų „meze” rasite „Old Man and the Sea” restorane Jafoje (Retzif HaAliya HaShniya g. 101). Kaina žmogui – 55 NIS (apie 14 Eur), už tai gausite neribotą kiekį humuso, falafelių, įvairių salotų ir kitų užkandžių, limonado, kavos/arbatos ir mažą desertą.

https://www.instagram.com/p/BoWFTrKHroA/?utm_source=ig_web_copy_link&igshid=MzRlODBiNWFlZA==

3) Trečiasis būdas yra valgyti humusą tiesiog kaip priedą ar padažą prie kitų patiekalų. Izraelyje humuso dedama į šavarmas kartu su mėsa, į falafelius, o tikras izraelietis jo užsidės net ir ant vištienos šnicelio. Tad jei ieškote, kuo pakeisti kečupą – išbandykite humusą! 🙂

Humuso rūšys

Humusas gali būti patiekiamas su įvairiais pagardais. Tradicinėse arabiškose užkandinėse populiariausi – tahinis, virti avinžirniai ir fava pupų pasta, vadinama ful. Ant viršaus visada šlakstomas alyvuogių aliejus, gali būti šiek tiek žalumynų ir prieskonių, dažnai kartu patiekiamas ir virtas kiaušinis.

Tuo tarpu izraeliečiai yra kiek išradingesni humuso gamintojai. Izraelyje galima rasti humuso su grybais, mėsa, keptomis saldžiosiomis bulvėmis, keptu baklažanu ir dar daug kuo.

Rekomendacijos. Šiek tiek netradicinio, izraelietiško humuso galima paragauti Jeruzalėje – „Arbes” (Shilo g. 1, prie Mahane Yehuda turgaus).

Kodėl humusas toks populiarus?

Visų pirma, humusas yra be galo maistingas ir naudingas sveikatai patiekalas: jis turi daug geležies, vitamino C, B6 ir folio rūgšties, yra puikus proteino, skaidulų ir kalio šaltinis. Nors mūsų kraštuose humusą daug kas laiko tiesiog užkandžiu, iš tiesų jis yra gana sotus patiekalas ir gali būti puikus pakaitalas mėsai.

Humusas su avinžirniais

Iš kitos pusės, humusas yra be galo paprastas ir lengvai paruošiamas, jį galima suvartoti greitai. Būtent – tai yra sveikas greitasis maistas!

Naminio humuso receptas

Humusą galima lengvai pasigaminti ir namuose, tik reikės šiek tiek pasiruošimo, mat prieš verdant avinžirnius, juos reikia gerokai pamirkyti. Dalinuosi humuso su avinžirniais receptu.

Naminis humusas

INGREDIENTAI (4-6 žmonėms):

0,5 kg džiovintų avinžirnių;
1 indelis tahinio pastos (400 g);
1 citrina;
Šaukštelis malto kumino;
Žiupsnelis druskos;
Šlakelis alyvuogių aliejaus;
Sauja šviežios kalendros.

PARUOŠIMAS

  • Pirmiausia reikia pasiruošti avinžirnius: užpilti vandeniu ir palaikyti užmerkus per naktį (maždaug 14 val.). Idealu, jei per tą laiką pakeisite avinžirnių vandenį bent 1-2 kartus, tuomet jų skonis bus geresnis.
  • Išbrinkusius avinžirnius gerai nuplauname šaltu vandeniu ir verdame ant silpnos ugnies uždengtame puode tol, kol taps visai minkšti (gali užtrukti 1-2 val.). Kad avinžirniai greičiau išvirtų, į vandenį galite įdėti šaukštelį sodos. Išvirusius avinžirnius nukošiame, tačiau nuovirą pasiliekame. Saujelę avinžirnių atsidedame papuošimui, o likusius sumetame į maisto smulkintuvą.
  • Ten pat išspaudžiame citrinos sultis, supilame tahinį ir įberiame šiek tiek druskos ir kumino. Viską smulkiname tol, kol gaunasi vientisa masė. Jeigu ji per tiršta – įpilame šiek tiek likusio avinžirnių nuoviro.
  • Paruoštą humusą dedame į gilią lėkštę, pabarstome malta paprika, pašlakstome alyvuogių aliejumi,  papuošiame likusiais avinžirniais ir smulkinta kalendra. Galima valgyti su pita ar kita duona. Skanaus!

Dalintis įrašu

Comments ( 1 )

Leave a comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Ankstesnis įrašas

KELIONĖ Į PRANCŪZIJĄ. KELIOS TRUMPOS IŠVYKOS IŠ NICOS

Kitas įrašas

GOLANO AUKŠTUMOS: PAŽINTIS SU IZRAELIO ŠIAURINIU REGIONU