BAGANO ŠVENTYKLOS: VISKAS, KĄ REIKĖTŲ ŽINOTI
Bagano šventyklos yra vienas iš įspūdingiausių archeologinių objektų visame pasaulyje, sulyginamas nebent su Maču Pikču Peru ar Angkoro šventyklomis Kambodžoje. Nors Baganas – populiariausia turistinė vieta visame Mianmare, turistų kol kas čia dar palyginus nedaug, o lankyti šventyklas pakankamai paprasta savarankiškai, išsinuomojus elektrinį motorolerį.
Old Bagan, New Bagan ar Nyaung U?
Prieš atvykstant į Baganą, gali būti šiek tiek keblu susigaudyti, kur ieškoti apgyvendinimo, mat šventyklos išsidėsčiusios didelėje teritorijoje. Aplink šią teritoriją, yra įsikūrusios trys gyvenvietės – Old Bagan, New Bagan ir Nyaung U. Dauguma turistų renkasi tarp Old Bagan ir Nyaung U – pirmajame kainos didesnės, daugiau prabangių viešbučių, na o Nyaung U galima rasti daugiau ekonomiškų variantų, taip pat čia įsikūrę ir daug maitimo įstaigų bei parduotuvių. Kad ir kur apsistosite, aplankyti šventyklas vis tiek bus reikalingas transportas, tad apie atstumą renkantis viešbutį negalvokite.
Mes buvome apsistoję Nyaung U esančiuose svečių namuose (tiesa, šiek tiek toliau nuo centro), pavadinimu Ever New Guest House. Dvivietis kambarys su kondicionieriumi ir pusryčiais čia kainavo 23 USD ir buvo pigiausias, kokį radome kelios dienos prieš atvykstant. Taip, apgyvendinimo kainos Bagane tikrai „kosminės“ palyginus su kitomis vietomis pietryčių Azijoje ar apskritai su pragyvenimo lygiu Mianmare.
Atvykimas ir apsilankymo bilietas
Bilietas aplankyti Bagano šventyklas kainuoja 25 000 Kyat (apie 15 Eur) ir galioja 5 dienas. Tiesa, per tris mūsų ten praleistas dienas bilieto taip nei karto ir nepatikrino. Bilietus reikės įsigyti arba oro uoste, jei atskrendate lėktuvu, arba prieš įvažiuojant į miestą, jei atvykstate autobusu ar mašina.
Taigi, atvykimas. Kad ir kokiu transportu ketinate atvykti, bilietų ieškoti reikia į Nyaung U. Oro uostas visai šalia miesto, tiesa, lėktuvo bilietai Mianmare nėra labai pigūs. Taip pat atvykti galite autobusu arba traukiniu iš Mandalėjaus ir Yangono arba laivu iš Mandalėjaus.
Mes į Baganą atvykome autobusu iš Yangono. Kelionė truko maždaug 9 val. ir kainavo 15 000 Kyat (apie 9 Eur). Nepaisant visą naktį grojusios įkyrios muzikos, autobusas buvo visai patogus ir su kondicionieriumi.
Linksmybės prasidėjo atvykus į Nyaung U autobusų stotį, kuri yra šiek tiek už miesto. Iš karto buvome apsupti daugybės taksi vairuotojų, kurie už kelionę iki miesto prašė po 5000 Kyat (apie 3 Eur) žmogui. Kaina mums pasirodė šiek tiek juokinga žinant, kad pavažiuoti tereikia kelis kilometrus, o Yangone už tokį atstumą būtume mokėję 1500 Kyat (apie 1 Eur). Dar juokingiau, kad kainos stotyje yra oficialiai iškabintos ir ten aiškiai parašyta, kad iki Nyaung U taksi kainuoja 5000 Kyat, tačiau vairuotojai primygtinai aiškina, kad tai kaina vienam žmogui.
Vykstant deryboms buvo 4 val. ryto ir tamsu nors į akį durk, tad nusprendėme nerizikuoti ir nebandyti eiti pėstute. Vis dėlto nepasidavėme ir nusiderėjome kainą iki 5000 Kyat už abu, nors ir tai atrodė labai daug.
Pakeliui taksi vairuotojas sustojo prie būdelės, kur mums reikėjo nusipirkti bilietus.
Šventyklos ir kaip jas apžiūrėti
Šventyklų Bagane yra daugybė – šiuo metu jų skaičiuojama virš dviejų tūkstančių. Kai kurios iš jų didelės, bet dauguma – mažytės, tai jos ir sukuria tą nepaprastą Bagano kraštovaizdį. Šventyklas saugo vietiniai gyventojai (šalia jų ir gyvena), kurie kai kur dar ir papildomą mokestį iš turistų renka, pavyzdžiui, už tai, kad apšviečia tau laiptus užlipti iki šventyklos viršaus. Na, bet tas mokestis toks simbolinis, kad net gėda neduoti (pavyzdžiui, 200 Kyat (12 ct)).
Bagano šventyklos statytos XI – XII a.: tuomet čia buvo pastatyta virš 10 000 įvairių religinių pastatų – šventyklų, stupų ir vienuolynų. Teritorijoje dažni žemės drebėjimai (paskutinis – 2016 m.), tad ir šventyklos nuo jų yra namažai nukentėjusios. Devintajame dešimtmetyje karinė Mianmaro vyriausybė vykdė didžiulį šventyklų atstatymo projektą, kuris susilaukė nemažai kritikos iš istorikų ir archeologų, mat restauruojant šventyklas mažai laikytasi originalaus stiliaus, naudotos modernios medžiagos ir t.t. Nepaisant šių kontroversijų, Baganas kasmet pritraukia tūkstančius turistų iš viso pasaulio.
Šventyklas apžiūrėti geriausia išsinuomojus elektrinį motorolerį – jie kainuoja 8 000 – 10 000 Kyat (apie 5-6 Eur) dienai, o vairuoti juos tikrai lengva ir neturint daug patirties. Tiek Nyaung U, tiek Old Bagan yra pilna vietų, kur galima išsinuomoti motorolerius, dviračius ar tiesiog vairuotoją, kuris apvežios jus po pagrindines šventyklas. Taip pat ir arklių traukiami vežimai čia labai populiarūs, nors atsakingi keliautojai, manau, jų neturėtų rinktis.
Kadangi šventyklų daug, teritorija didelė, o turistų palyginus mažai, tikrai nesunku atrasti sau privačią šventyklą, kur galima būtų ramiai kurį laiką pasėdėti ir aplinkines šventyklas apžiūrėti. Daugiau turistų susirenka tik populiariose didelėse šventyklose (pavyzdžiui, Thatbyinnyu, Dhammayangyi, Shwesandaw ir kitose), ir ypač per saulėtekius ir saulėlydžius.
Bet kuriame hostelyje ar viešbutyje jums galės duoti nemokamą Bagano žemėlapį ir pasiūlyti keletą maršrutų, nuo ko pradėti ir kur pirmiausia važiuoti. Tiesą pasakius, man žymiai didesnį įspūdį paliko mažesnės, ne tokios populiarios ir pačių atrastos šventyklos, nei tos žymiosios ir didžiosios. Didžiosiose visada buvo pilna žmonių, be to, nemažai jų buvo uždarytos po 2016 m. Bagane įvykusio žemės drebėjimo.
Mums labiausiai patiko šios šventyklos: North Guni, Law Ka Ou Shaung ir Buledi.
Ką dar reikėtų žinoti apie Bagano šventyklas?
- Kiek laiko skirti? Manau, kad šventykloms skirti reikėtų mažiausiai dvi pilnas dienas, tačiau žinoma, galima ir daugiau. Sutikome žmonių, kurie Bagane praleido ir kelias savaites – ši vieta tikrai turi kažką nepakartojamo ir romantiško ?.
- Komercija. Natūralu, kad daugeliui vietinių gyventojų turistai yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis. Beveik prie visų šventyklų, bent jau didžiųjų, rasite suvenyrų pardavėjus ar mažus turgelius, tačiau pardavėjai nei kiek neįkyrūs, o netgi labai draugiški ir dažnai nori tiesiog pabendrauti. Štai prie vienos šventyklos mergina pardavinėjo paveikslus, ir nors mes nieko iš jos nepirkome, tiesiog pakalbėjome ir ji pasiūlė man išbandyti tanaką (visiškai nemokamai!) – iš specialaus medžio žievės pagamintą mišinį, kurį birmiečiai tepasi ant veido. Sutikau!
- Klimatas. Šventyklas galima lankyti beveik visus metus, mat klimatas šioje vietoje yra gana sausas. Gegužės – spalio mėnesiais čia būna liūčių sezonas, tačiau tikrai ne toks stiprus kaip pietinėje šalies dalyje. Lapkritį – vasarį Bagane būna vėsiausia (bet vis tiek karšta), na o kovas ir balandis – patys karščiausi mėnesiai.
- Apranga. Einant į šventyklas reikia nusiauti batus ir net nusimauti kojines, tad tikrai nepatarčiau dėvėti sportbačių – geriausia rinktis paplūdimio šlepetes ar kitą lengvai nusiaunamą avalynę. Taip pat reikėtų rinktis drabužius, kurie uždengia kelius ir pečius, nors ir nepastebėjau, kad kas nors atidžiai tikrintų aprangos kodą (išskyrus tai, kad būtinai reikia nusiauti batus). Ir žinoma – nepamirškite kepurių ir kremo nuo saulės.
- Saulėtekiai ir saulėlydžiai. Stebėti saulėtekius ir saulėlydžius yra viena populiariausių pramogų Bagane. Anksti ryte ir vakarop populiariausiose šventyklose susirenka šimtai žmonių, bandančių pagauti nuostabiausius kadrus. Deja, mums pamatyti normalaus saulėtekio ar saulėlydžio taip ir nepavyko, mat vieną rytą, kai prisiruošėme atsikelti, Baganą buvo apgaubęs tirštas rūkas, o visus tris vakarus saulė buvo pasislėpusi už debesų. Tad jeigu tikrai norite pamatyti saulėtekį ar saulėlydį, siūlyčiau nepraleisti nei vieno ryto ar vakaro, nes tikrai ne kasdien oras būna tinkamas.
- Maistas. Nyaung U ir Old Bagan yra pilna vietų pavalgyti. Užsienietišką maistą (picas, pastą ar burgerius) siūlančios vietos mums nepasirodė labai geros, užtat vietinis maistas toks pigus, kad net sunku patikėti.
- Oro balionai. Dar vienas mano prieš tai nepaminėtas būdas apžiūrėti Baganą – tai skrendant oro balionu. Skrydžiai vykdomi anksti ryte ir kainuoja nei daug nei mažai – nuo 315 USD žmogui. Jei pasiryšite tiek mokėti, žinokite, kad skrydžius užsisakyti reikėtų gerokai iš anksto. Na o jei neskrisite, virš šventyklų besklandančius balionus galėsite stebėti saulėtekio metu.
Comments ( 2 )
LTU
2020-01-14 at 18:44
Reiktų paminėti, kad 2019m gale pietūs bagane žmogui kainavo panašiai kaip Lietuvoje. Keista, kad 2017m galėjo kainuoti 1eur.
Goja Keliauja
2020-01-16 at 15:01
Turbūt labai priklauso, kur valgėte – vietinėse užeigose, kur ir patys vietiniai valgo, tikrai labai pigu buvo. Labiau turistams skirtuose restoranuose viskas gerokai brangiau.