BOSNIJA IR HERCEGOVINA. OSMANŲ ARCHITEKTŪRA IR KARO PALIKIMAS MOSTARE
Po trijų įdomių dienų Sarajeve, lekiame pasižvalgyti į kitą žymų Bosnijos ir Hercegovinos miestą – Mostarą. Jeigu tiksliau, tai Mostaras yra Hercegovinos – pietinio Bosnijos ir Hercegovinos regiono – didžiausias miestas ir neoficiali šio regiono sostinė.
Mostaras labiausiai garsėja savo Senuoju tiltu (Stari Most), kurį XVI a. pastatė osmanai. Tai vienas žymiausių Islamo architektūros statinių visuose Balkanuose. Deja tiltą 1993 m. per kroatų-bosnių karą susprogdino kroatų nacionalistai (Hercegovinoje iki šiol daugiau nei pusę gyventojų sudaro kroatai, po to eina bosniai ir serbai).
Po kelerių metų Stari Most pagal originalų dizainą buvo atstatytas, o prie to finansiškai prisidėjo daugybė pasaulio šalių. Dabar Senasis Tiltas yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.
Puikus apgyvendinimas ir žmonių gausa
Iš Sarajevo į Mostarą atvykome nuomotu automobiliu, kas užtruko kiek daugiau nei 2 val. Dalis kelio iki Mostaro ėjo labai geru greitkeliu, o dalis, kaip jau įprasta, siaurais, vingiuotas kalnų keliukais.
Iš anksto buvome užsakę kambarį svečių namuose Geko, kur mus pasitiko be galo malonūs ir paslaugūs šeimininkai. Didelis, puikiai įrengtas kambarys su nuosavu vonios kambariu čia kainuoja 30 BAM arba 15 Eur. Manau, kad tai buvo pats geriausias apgyvendinimas, kokį pavyko rasti per visą kelionę.
Nuo mūsų naujųjų namų iki žymiojo tilto – maždaug 15 min. pėstute. Kaip vėliau įsitikinome, apsistoti kiek toliau nuo senamiesčio yra netgi geresnis pasirinkimas: ramiau ir žmonių minios tiek nevargina.
Mostaras yra viena turistiškiausių vietų ne tik Bosnijoje ir Hercegovinoje, bet ir turbūt visuose Balkanuose. Tiesa, daugiausia turistų grupių suguža dienos metu, vakarėjant minios prasisklaido ir jau galima visai ramiai pasivaikščioti senamiesčio gatvelėmis.
Garsusis tiltas ir kaip jį apžiūrėti
Pagrindinis traukos objektas Mostare yra jo senamiestis, kuris savo dabartinį pavidalą įgavo daugiausiai osmanų architektūros dėka. Jie čia statė tiltus, maldos namus bei įvairius kitus pastatus. Siaurose gatvelėse veikia turgus, kur galima įsigyti įvairiausių suvenyrų, rankų darbo dirbinių, papuošalų ir visokių niekučių. Kaip ir Sarajeve, Mostare labai populiarūs variniai dirbiniai, kuriuos čia pat ir kala vietos meistrai.
Senamiestį per pusę dalija srauni, smaragdinės spalvos Neretvos upė – per ją Senasis tiltas ir yra nutiestas. Stari Most – išties išvaizdus, 20 metrų aukščio statinys. Šiandien jis net naudojamas nardymo varžyboms. Drąsuoliai užsilipa ant tilto ir neria žemyn į ledinį vandenį.
Tiesa, pačių varžybų mums pamatyti nepavyko, tačiau jų įrašai yra rodomi daugelyje miesto kavinių bei restoranų. Be to, ant pačio tilto atbrailų nuolat vaikštinėja tik glaudėmis pasipuošę potencialūs nardytojai – darosi nuotraukas su turistais ir renka pinigus, nors nuo tilto taip nei karto ir nenušoko :).
Grožėtis tiltu yra viena iš pagrindinių pramogų mieste. Jį galima apžiūrėti iš įvairių vietų: apačioje esančio paplūdimio ar Stari Pazar tilto. Vis dėlto pati geriausia vieta neabejotinai yra XVII a. statyta Koski Mehmed Pasha mečetė. Už 12 BAM (6 Eur) galima ne tik pasižvalgyti po mečetės vidų, bet ir užlipti į minaretą, nuo kurio atsiveria panoraminis Mostaro vaizdas. Ne tik Stari Most, bet ir visas Mostaro senamiestis – tiesiog mums po kojomis!
Kiti lankytini Mostaro objektai
Mostare mečetės yra tiesiog neatskiriama miesto panoramos dalis. Nežinau, kiek tiksliai jų yra, bet stovėdami ant Stari Pazar tilto suskaičiavome bene dešimt minaretų. Be musulmonų maldos namų, Mostare yra ir katalikų bei ortodoksų bažnyčių, pranciškonų vienuolynas, įvairūs senoviniai osmanų rūmai.
Dar vienas garsus senamiesčio objektas – Kreivasis tiltas (Kriva Ćuprija). Jis yra nutiestas per siaurutį Radobolja upeliuką ir yra tarsi sumažinta Senojo tilto versija. Nežinau, kiek tiesos yra pasakojime, jog pirmiausia osmanai pabandymui nutiesė Kreivąjį tiltą, o tuomet jau įgiję pakankamai patirties ėmėsi Senojo tilto statybos.
Šalia Kreivojo tilto yra tokia nedidelė aikštė, kurioje veikia bene žymiausia linksmybių vieta mieste – Black Dog pub. Vakarais šioje aikštėje groja muzika, o susirinkę keliautojai ragauja vietinį alų ir šoka iki ryto.
Jeigu norisi ramybės, Mostare galima atsipalaiduoti viename iš kelių Neretvos upės paplūdimių. Vienas yra visai šalia Senojo tilto, o dar vieną radome netoli Sinan Pasha mečetės. Tiesa, maudosi čia tik drąsuoliai: upės vanduo ne tik kad šaltas, bet ir be galo sraunus.
Karo palikimas Mostare
Be gražaus senamiesčio ir įspūdingos osmanų architektūros, Mostaras turi ir tamsiąją pusę. Kaip ir kitur šalyje, čia daug ką sunaikino žiaurus karas. Jo metu ne tik Stari Most buvo sugriautas, bet ir daugybė kitų pastatų, taip pat žuvo apie 2000 žmonių.
Kadangi jau Sarajeve domėjomės Bosnijos ir Hercegovinos istorija, Mostare nusprendėme šiek tiek maloniau praleisti laiką. Tačiau besidomintys ir čia gali aplankyti Genocido aukų ar kitus panašius muziejus. Buvusį karą taip pat primena keliose miesto vietose stovintys „Don‘t forget 93” akmenys. Vienas iš jų padėtas prie Senojo tilto.
Be kita ko, Mostare taip pat ir daug subombarduotų, apleistų pastatų. Jų galima rasti ir ir pačiame senamiestyje, ir toliau už jo. Daugelis sugriuvusių pastatų išpaišyti grafičiais.
Štai vienas iš pastatų, kažkada buvęs banku, karo metu buvo pramintas snaiperių bokštu – jis aukštas, tad buvo puiki vieta šaudyti į žmones.
Atgaivai – Kravice kriokliai
Mostare veiklos nėra labai daug, tad turint laiko galima pasižvalgyti po kitus lankomus objektus. Vienas iš jų – už 50 km nuo Mostaro esantys Kravice kriokliai. Kadangi buvome su automobiliu, nuvykome ten pakeliui link Dubrovniko. Kitu atveju galima iš Mostaro pasiimti ekskursiją, o nemažai lankytojų čia atvyksta ir iš Kroatijos, mat dviejų valstybių siena – prie pat.
Kravice kriokliai – tai tarsi labai sumažinta Plitvicos krioklių versija. Apžiūrėti juos galima gana greitai, tačiau pagrindinis privalumas – prie Kravice krioklių esančiuose baseinuose galima maudytis. Įėjimas čia kainuoja 8 BAM (4 Eur), o būti ir mėgautis vandeniu galima kad ir visą dieną.
Atsigaivinimas šaltame Kravice krioklių vandenyje buvo puiki pirmosios pažinties su Bosnija ir Hercegovina pabaiga. Toliau mūsų laukia Dubrovnikas.