AKAS IZRAELYJE: SENOVINIS UOSTAS IR BAHAJŲ SODAI
Akas (Akko arba Acre) – senovinis uostas Izraelio šiaurinėje pakrantėje netoli Haifos, kurį nusprendėme aplankyti vieną saulėtą penktadienį. Labiausiai žymus tuo, kad 1799 m. išdidžiai atlaikė du mėnesius trukusią Napoleono armijos apgultį, Akas yra vienas iš nedaugelio miestų Izraelyje, kur taikiai sugyvena žydai, arabai ir krikščionys. Ako istoriją galima palyginti ir su visos Izraelio teritorijos istorija: per amžius miesto šeimininkai nuolatos keitėsi, ką nesunku pastebėti iš miesto architektūros ir skirtingų maldos namų: mečečių, sinagogų, bažnyčių.
AKO SENAMIESTIS: MIESTO SIENOS IR TURGUS
Ake iki šiol yra išlikusios daugybę mūšių atlaikusios miestą juosiančios sienos. Keliose vietose ant jų galima užlipti ir šiek tiek pasivaikščioti: nuo viršaus matosi ne tik miesto senamiestis, bet ir Viduržemio jūra.
Pats Ako senamiestis nėra didelis, tačiau įvairių lankytinų vietų čia gausu. Pirmiausia atvykus į akis krinta didžiulė Al-Jazzar mečetė, stovinti pačioje senamiesčio širdyje. Pradėjusi veikti 1781 m., tai yra didžiausia ne Jeruzalėje stovinti mečetė ir didžiausia Osmanų periodu pastatyta mečetė visame Izraelyje. Ako lankėmės penktadienį, kuomet mečetėje vyko pamaldos, tad į vidų nėjome, tačiau apskritai mečetė – atvira lankytojams (tik apsirengti reiktų atitinkamai).
Aplink mečetę įsikūrusios suvenyrų parduotuvės, restoranai ir paprastos maisto užkandinės – čia būtina paragauti vietinio maisto. Akas garsėja puikiu humusu (Humus Said – sakoma, kad čia geriausias humusas visame Izraelyje!), falafeliais, šavarma ir kitais regionui būdingais patiekalais.
Nuo mečetės visai šalia ir Ako turgus, kuris vingiuoja senamiesčio gatvelėmis. Skirtingai nei Tel Avive ar Jeruzalėje, Ako turgus veikia ir šeštadieniais. Čia galima rasti viską nuo suvenyrų, prieskonių iki šviežių jūros gėrybių, saldumynų, vaisių ir daržovių. Akas taip pat garsėja puikia knafe (tai toks arabiškas ožkos sūrio desertas) – jos galima paragauti ką tik iškeptos viename iš senamiesčio stendų.
AKO SENAMIESČIO LANKYTINI OBJEKTAI
Bevaikštinėjant senamiestyje verta užsukti į Osmanų periodu statytą al-Basha turkišką pirtį (Hamam al-Basha). Įėjimas čia kainuoja 25 INS, bet jei galvojate užsukti ir į daugiau lankytinų objektų, geriau pirkti jungtinį bilietą už 64 INS. Su juo galėsite patekti ne tik į turkiškas pirtis, bet ir į Tamplierių tunelius, Kryžiuočių požeminį miestą ir Okashi muziejų. Daugiau informacijos apie kainas čia.
Apsilankymas turkiškose pirtyse trunka apie 45 min. ir yra gana linksmas. Perkant bilietą kartu gaunate ir audio gidą: per ausines galite klausytis pirčių atsiradimo istorijos, kuri pasakojama angliškai su juokingu rytietišku akcentu. Kartu rodomas filmukas bei galima apeiti keletą skirtingų paskirčių kambarių.
Po pirties galima traukti miesto citadelės link, kurios rūsiuose įkurtas Kryžiuočių miestas (The Knights Kingdom). Čia irgi siūlomas audio gidas, su kuriuo per maždaug valandą laiko apeisite didžulį požeminį miestą ir sužinosite, kaip atrodė ir kuo gyveno Akas XII a., kuomet miestą valdė Kryžiuočiai.
Beje, vakarais čia galima sudalyvauti ir Kryžiuočių puotoje, stebėti muzikinius pasirodymus ir riterių kovas.
Prieš einant pasižvalgyti po Tamplierių tunelius, dar galima užsukti į Okashi muziejų, kuriame be besikeičiančių ekspozicijų, eksponuojami ir jau mirusio Izraelio dailininko Avshalom Okashi darbai. Okashi buvo vienas ryškiausių Izraelio dailininkų, didžiąją gyvenimo dalį praleidęs Ake ir tapęs Izraelio gamtą bei gyvenimo realybę, persipynusią su biblinių tekstų vaizdiniais.
Po Ako senamiesčiu nutiesti Tamplierių tuneliai kadaise jungė Tamplierių tvirtovę su miesto uostu. 350 metrų ilgio tuneliai buvo statyti XII a. Tamplierių ordino – pastarasis Ake buvo įsikūręs iki 1391 m., kuomet miestą perėmė musulmonai mameliukai.
Tuneliai turi du įėjimus/išėjimus, mes įėjome pro miesto centre esantį, o išlindome prie pat uosto, kur taip pat stovi ir švyturys bei šv. Jono bažnyčia.
BAHAJŲ SODAI
Be žydų, musulmonų ir krikščionių, Akas yra namai dar vienai religijai – bahajams. Bahajų tikėjimas yra viena iš naujausių ir taip pat unikaliausių didžiųjų pasaulio religijų. Įkurta XIX a. Baha’u’llos, pirmiausia plito Artimuosiuose rytuose, bet dabar turi apie 7 mln. pasekėjų visame pasaulyje.
Bahajai tiki, kad yra tik vienas Dievas, kuris per amžius siuntė žmonijai didžius pranašus, tokius kaip Abraomas, Mozė, Krišna, Jėzus Kristus, Buda, Muhamedas ir pats Baha’u’llah. Taigi esminis tikėjimo principas – didžiųjų pasaulio religijų vienybė.
Nors daugelis yra girdėję apie žymiuosius Bahajų sodus Haifoje, ne daug kas žino, kad iš tiesų švenčiausia vieta bahajų tikėjime yra ne Haifoje, bet netoli Ako, kur Baha’u’llah – vienas iš šio tikėjimo įkūrėjų – praleido paskutines savo gyvenimo dienas ir 1892 m. mirė. Čia rasite nuostabius sodus (panašius, kaip Haifoje, tik šie įkurti ne tokioje kalnuotoje vietoje) ir Baha’u’llos kapą.
Bahajų sodai netoli Ako yra nemokami ir atviri lankytojams kiekvieną dieną nuo 9:00 iki 16:00 val. (išskyrus bahajų religines šventes ir Yom Kippur), bet geriausias laikas apsilankymui yra penktadienį, šeštadienį, sekmadienį ir pirmadienį 9:00 – 12:00 val., kadangi tik tada galima patekti į Baha‘i‘llos kapą ir jį juosiančius vidinius sodus.
Sodus prižiūri iš viso pasaulio atvykę bahajų tikėjimo savanoriai, kurie mielai papasakos jums daugiau apie šį tikėjimą ir pačius sodus. Pavyzdžiui, mes kalbėjomės su savanoriu iš Kongo, kuris nuolatos keliauja po įvairias pasaulio vietas, kur savanoriauja bahajams svarbiose religinėse vietose.
Kaip atvykti?
Į Aką galima atvykti tiek traukiniu ar autobusu (stotis įsikūrusi netoli miesto centro), tiek automobiliu (šalia senamiesčio yra nemažai parkavimo aikštelių). Patogiausia ir greičiausia atvykti iš Haifos – apie 30 min.
Nuo Tel Avivo iki Ako – 110 km, nuo Jeruzalės – 160 km.
Bahajų sodai nuo miesto centro nutolę apie 4,5 km. Jeigu esate be mašinos, iki jų nuvykti galite Nateev Express autobusu nr. 271.
Naudingos nuorodos:
Miesto istorija, lankytini objektai, kainos ir kita informacija: www.akko.org.il
Bahajų sodų informacija: www.ganbahai.org.il/en/akko/
Comments ( 2 )
Auksė
2017-07-18 at 13:04
Aplink Haifą dar yra Cezarėjos (Cesarea) miestas. Irgi dailus 🙂
Goja Keliauja
2017-07-18 at 13:11
Aha, žinau! Bet dar nespėjau apžiūrėti, tik paplūdimyje tame su arkomis buvau sustojus. Žodžiu, dar yra kur keliauti 🙂